کاربران Windows 10 به Edge روی خوش نشان ندادند

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که در آمریکا تنها 12 درصد از کاربران ویندوز 10 از Edge استفاده می‌کنند.

بر اساس آمار منتشر شده توسط یک موسسه‌ی سنجش آنلاین، مرورگر جدید مایکروسافت با نام Edge مورد بی‌اقبالی گسترده‌ی کاربران ویندوز 10 قرار گرفته است.

در عوض، مرورگر کمپانی گوگل یعنی Chrome حسابی گوی سبقت را از رقبا ربوده و محبوب‌ترین مرورگر ویندوز 10 محسوب می‌شود.

با اینکه Edge – مرورگر پیش‌فرض ویندوز 10 – در زمان عرضه‌ی ویندوز در اواخر جولای به شکل موقت مورد استقبال نسبی قرار گرفت، در میدان رقابت با سایر مرورگرها سهم 16 درصدی خود را از دست داد و اکنون 12 درصد از کاربران از آن استفاده می‌کنند.

بر اساس آمار مربوط به سن‌فرانسیسکو، Chrome با در اختیار داشتن 70 درصد از کاربران، مرورگر غالب کاربران ویندوز 10 در آمریکا است.

درصد کاربران ویندوز 10 که از Edge استفاده می‌کنند (خط آبی) هنگام عرضه‌ی سیستم‌عامل جدید در اواخر جولای با افزایش روبرو شد، اما با کاهش زودهنگام به حدود 12 درصد رسید. گوگل کروم (خط قرمز) با اقتدار محبوب‌ترین مرورگر ویندوز 10 است

مطالعه‌ای توسط شرکت Quantcast روی ترافیک وب بیش از 100 میلیون وب‌سایت (که اغلب آن‌ها در آمریکا هستند) انجام شد تا اطلاعاتی را درباره‌ی مخاطبان و داده‌های تبلیغاتی در اختیار صاحبان برندها و ناشران قرار دهد. در واقع هدف خروجی این مطالعه میزان استفاده از یک مرورگر و سیستم‌عامل بر اساس بازدیدکنندگان وبسایت و تعداد دیده شدن صفحات است.

Jackson Newhouse مهندس نرم‌افزار شرکت Quantcast معتقد است Edge نتوانسته خللی در جایگاه بلامنازع Chrome ایجاد کند. بیش از 70 درصد کاربران ویندوز 10، Chrome را به عنوان مرورگر خود انتخاب کرده‌اند، که این رقم در ویندوزهای 7 و 8 بیشتر هم می‌شود و سهم کلی Chrome از بازار 63 درصد تخمین زده می‌شود.

با در نظر گرفتن کاربرانی که با عرضه‌ی نسخه‌ی جدید ویندوز مشتری Edge شده‌اند، در حال حاضر 15 درصد از ترافیک مورد بررسی Quantcast از طریق ویندوز جدید رد و بدل شده که این موضوع تایید کننده‌ی آن شکستگی موجود در نمودار Edge می‌باشد.

Mozilla Firefox در ویندوز 10 بیشتر از Edge مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عین حال، Internet Explorer سهمی نزدیک به 5 درصد را روی ویندوز 10 به خود اختصاص داده است. IE در ویندوز 10 نقش یک جایگزین را ایفا می‌کند که در مواقع لزوم برای دسترسی به سایت‌هایی که برای این مرورگر قدیمی نوشته شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Quantcast در ارائه‌ی نمودارهای خود از اطلاعات آماری سایر کمپانی‌ها نظیر U.S.-based Net Applications و StatCounter کشور ایرلند هم استفاده کرده است که هر دو Edge و سایر مرورگرها را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند.

اجرای Microsoft Edge روی ویندوز 10

بطور مثال یکی از مطالعات StatCounter نشان می‌دهد که در ماه سپتامبر 18 درصد از وبگردی‌های روی ویندوز 10 در آمریکا به وسیله‌ی مرورگر Edge انجام شده است. در سنجش سراسری که توسط همین موسسه انجام شده سهم Edge در میان مرورگرهای ویندوز 10 کمتر از 16 درصد است.

Net Applications که معیار خود را یکتایی کاربران بازدیدکننده از یک وب‌سایت قرار داده است، معتقد است Edge در ماه سپتامبر در سراسر دنیا توسط 36 درصد از کاربران ویندوز 10 اجرا شده است. البته این آمار نسبت به 39 درصد ماه آگوست نشان دهنده‌ی نزولی نگران کننده برای مایکروسافت است.

تعجب‌آور است که Edge در ویندوز 10 نتوانسته سهم بیشتری را در میان مرورگرها به خود اختصاص دهد. این مرورگر علاوه بر اینکه مرورگر پیش‌فرض ویندوز 10 است، در طول نصب ویندوز 10 نیز به کاربران معرفی می‌شود. مگر اینکه با دخالت کاربر در طول آپگرید از ویندوز 7 یا 8.1 به ویندوز 10، مرورگر دیگری بجای Edge نقش مرورگر پیش‌فرض را ایفا کند.

برخی معتقدند که عملکرد بدون زرق و برق Edge ناشی از وضعیت ناتمام آن است. این مرورگر در حال حاضر از add-onها پشتیبانی نمی‌کند، هرچند مایکروسافت قول داده تا آخر امسال این امکان را فراهم کند.

مرورگر جدید مایکروسافت امکان اضافه کردن یادداشت به صفحات وب را فراهم کرده است

بعضی از کاربران از باگ داشتن و عملکرد نه چندان مطلوب Edge در باز کردن صفحات و عدم امکان cut و paste گله کرده‌اند.

رایج‌ترین مشکلات مطرح شده در انجمن مایکروسافت کار نکردن گزینه‌ی “Save As” برای ذخیره‌ی یک کپی از صفحه‌ی کنونی، مشکل در دسترسی به بعضی از سایت‌ها و قفل کردن گاه و بی‌گاه مرورگر است.

وجود مشکل در یک اپلیکیشن تازه‌وارد موضوع جدید نیست، با این وجود نگرش اولیه‌ی منفی که توسط کمپانی‌هایی نظیر Quantcast تصدیق شده است، زنگ خطر را برای مایکروسافت به صدا در آورده است. این کمپانی در تلاش است با اتخاذ تدابیری نظیر قرار دادن موتور جستجوی Bing درون Edge که یکی از استراتژی‌های سودآوری ویندوز 10 هم به شمار می‌رود، کاربران بیشتری را به سمت این مرورگر جذب کند.

مثل سایر سازندگان مرورگر، مایکروسافت تلاش می‌کند از تبلیغات مبتنی بر جستجو درآمد هنگفتی به جیب بزند. IE و Edge از موتور جستجوی Bing، Chrome از گوگل و فایرفاکس از یاهو استفاده می‌کنند.

عدم اقبال کاربران ویندوز 10 نسبت به Edge و کاهش کاربران IE در 9 ماهه‌ی گذشته کاهش درآمد Bing را در پی داشته است.

آخرین اخبار

افزودن دیدگاه

شانزده − 3 =